Siirry pääsisältöön
Tilasto-oppaat
Tilastokeskuksen etusivulle

Väestötieteen ja -tilastojen historia

Oppaan esittely

Väestö on kiinnostanut aina

kuvituskuva

Kautta historian väestön määrä ja kehitys on kiinnostanut niin hallitsijoita, tiedemiehiä kuin filosofejakin. Jo ennen ajanlaskun alkua mm. Kreikan suuret filosofit pohtivat väestön määrän kehitystä. Hallitsijat taas halusivat tietoa väestöstä verotuksen ja sotaväenoton takia. Useiden valtioiden mahti on perustunut suureen määrään asekuntoisia miehiä.

Tässä oppaassa pääset tutustumaan väestötieteen varhaisvaiheisiin, ensin lyhyesti maailmanlaajuisesti ja sen jälkeen väestötilaston historiaan Suomessa. Useimpia tässä esiteltyjä väestötieteen kannalta keskeisiä historiallisia henkilöitä ei voida pitää varsinaisina väestötieteilijöinä, mutta he ovat olleet tekemisissä asioiden kanssa, joista myöhemmin kehittyi oma tieteenalansa – väestötiede. Tyypillistä vuosisatojen takaisten merkittävien tieteenharjoittajien keskuudessa oli, että yksi ja sama henkilö vaikutti usealla eri tieteenalalla. 


Virittäydy aiheeseen

Helsingin yliopiston Tiedekulman podcast-sarjassa on käsitelty väestönkehitystä ja sitä, onko maapallo jo täysi ja mitä nykyisestä kehityksestä tulisi ajatella. Kuuntele jakso Soundcloudissa, kesto 57:45.

Ruotsalainen edesmennyt lääkäri ja tilastotieteen luova visualisti Hans Rosling tiivistää seuraavalla videolla neljään minuuttiin väestöhistorian 200 vuotta. Video on englanniksi, mutta siihen on saatavilla automaattisesti luotu tekstitys suomeksi.